Изработка на онлайн магазин е услуга, която позволява да пубикувате продукти и/или услуги в Интернет сайт, които посетителите в магазина могат да поръчат. Ефективният онлайн магазин е със сравнително ниска цена, според нуждите и целите през сайта. Можем да изработим магазин с ниска цена, но трябва да имате предвид, че освен самият магазин, вие ще имате нужда и от други услуги,хостинг и поддръжка, евентуално обучение и много други опционални. По тази причина цената на магазина е ниска, т.е. евтин онлайн магазин, но общата цена с всички услуги нараства и може да достигне няколко хиляди, според нужните време и умения.
Изработените от нас магазини могат да бъдат надграждани и разработвани дори на по-късен етап, след стартирането на магазина и продажбите. Може да бъде променян дизайна, да бъдат оптимизирани за търсачките и хората да ви намират без платена реклама. Само че тези 2 услуги могат да струват по-скъпо от самия магазин! В частни случаи, оптимизацията може да достигне над 20 пъти, тъй като оптимизацията на сайтовете за търсачките и търсещите машини е в пряка зависимост от конкурентността на пазара. Ако ключовите думи са твърде конкурентни – ще трябва да се вложи повече време, което пък вдига цената. Има нещо важно във връзка с плащането на оптимизацията – тя се плаща на месечни вноски, така че парите не се дължат накуп – не веднага! Дизайнът (уникален дизайн по поръчка) от своя страна е еднократно плащане!
Онлайн магазин – платформа
Най-препоръчваната платформа за онлайн магазин е WordPress + WooCommerce (плъгин за WordPress). Тази платформа е най-разпространената, дава ви възможност с най-евтина цена да се сдобиете с онлайн магазин – магазин, който можете да променяте неограничено, но определено не всичко е безплатно!
Ако не търсите промени и екстри в магазина, а само основните функции за поръчка, то тогава опциите за платформа се увеличават неколкократно. Има много платформи, които се продават на принципа месечно плащане. При тях можете да се сдобиете с работещ магазин за около 30-100 долара на месец. Обаче по този начин цената ви излиза по-скъпо, защото всеки месец плащате постоянна вноска! За сравнение – при магазин, изработен от нас, в началото плащате накуп голяма сума, може би дори цяла годишна вноска, но след това нямате такива разходи – можете да очаквате само разходи за домейн, хостинг, техническа поддръжка и защити за сигурност на магазин. Като сметнете колко струва магазина за период от 4 или 5 години – цената на тези платформи ще ви се стори 3-10 пъти по-скъпа!
Срок за изработка на магазин
Срокът за изработка на магазин варира буквално от ден-два до месеци. Колкото повече изисквания имате, толкова повече време ще отнеме да се настройва системата.
Въпреки това, срокът на изработка е сред най-маловажните параметри при поръчката на електронен онлайн магазин, защото качеството и цената са много по-важни в дългосрочен план!
Функционалности на електронни онлайн магазини
Функционалностите на електронни онлайн магазините могат да бъдат най-разнообразни, но въпреки това има няколко стандартни, които присъстват във всеки електронен магазин. Стандартни са:
- страница за списък на продукти – може да е списък на всички продукти в магазина или разпределени по категории и др. филтри
- страница за преглед на продукти – стандартно всеки електронен магазин има такава страница, където се представя точно конкретен продукт
- функция за добавяне на продукт във виртуалната количка (кошница) на сайта – т.нар. Add to Cart (basket).
- страница за преглед на виртуалната количка (кошница) на сайта – от нея можете да увеличите или намалите количества, да премахнете добавени продукти и когато целия списък за поръчката е готова – да преминете към завършване на поръчката
- страница за поръчка (checkout) в магазина – на нея въвеждате личните си данни, имена и адрес за доставка и за фактура
- основната функционалност на магазините върви с например наложен платеж или банков превод за плащането, а доставката за България най-често е с фиксирана цена. Напр. за даден продукт (според теглото и размерите му), предварително се определя цената за доставка и тази цена може да е указана за всички продукти или дори да бъде включена в цената на продукта, а пък доставката да се оферира като безплатна.
Допълнителни функционалности към онлайн магазин
Допълнителни функционалности към онлайн магазин се считат за вид екстри, които обаче са задължително изискване за определени типове бизнес. Най-лесно ще е да преминем към конкретни примери:
- Възможност за онлайн разплащания – напр. ePay.bg, PayPal, плащания с дебитни и кредитни банкови карти и др. За някои бизнеси, плащането на поръчката онлайн е задължително за функционирането на магазина.
- Възможност за няколко налични методи за доставка – различни куриери. Към няколкото опции за куриери, понякога е нужно цената на доставката да се калкулира автоматично, според поръчаните продукти. Тогава логиката става доста по-сложна, отнема повече време за настройка, за тестове, за нови модули и wordpress плъгини, съответно цената се повишава значително!
- Заглавна страница. За обикновените онлайн магазини, заглавна страница може да бъде списъка с всички продукти. За по-луксозните стоки е нужно да се направи добро впечатление на потелниялните клиенти и това се постига със специално подредена страница – с подходящ дизайн и разположение. Тази страница се нарича Лендинг (Landing) страница и цената зависи от изискванията към ефекта, които желаете да постигнете. Луксозните стоки изискват луксозно представяне.
- Лендинг страници – споменатата заглавна страница, обикновено е единствената лендинг страница в повечето сайтове. Но всъщност няма ограничение да имате дори 5 или 10 лендинг страници, ако е нужно това! Важното е лендинг страниците да бъдат с конкретни цели, да представят продукти или услуги по подходящ начин и потенциалния клиент да научи нужната му информация. Ако клиента реши да купи продукт – той/тя ще стартира процеса на поръчка.
Оптимизация на електронен онлайн магазин
Оптимизация на електронен онлайн магазин има няколко значения:
- оптимизация за търсещите машини – за да излиза в първите позиции на Гугъл по често търсени думи, с цел без да се заплаща за реклама, да идват нови посещения в магазина и да се реализират поръчки.
- оптимизация на съдържанието, дизайна, процесът на поръчка, така че хората да могат лесно и удобно да завършват поръчките. Това се нарича CRO оптимизация (оптимизация на конверсиите, на превръщането на посетители в клиенти).
- оптимизация за бързо зареждане, като част от техническата поддръжка на сайтове – напр. сайт, който е с готова WordPress система и има над 20-30 плъгини към него, е възможно да зарежда забавено. За целта се провежда изследване и се установяват бавещите плъгини. За всеки плъгин се оптимизират настройките, тества се и когато има подобрен резултат – минава се на следващия… След това, въпреки вече оптимизираното бързодействие, добре е да се приложи едно или повече нива на кеширане, което освен бързина, да пести сървърни ресурси.
Както виждате, оптимизацията и управлението на един оналйн магазин има много аспекти, а досега сме изброили само най-важните технически неща! Самите продажби може да изискват да имате екип за отговори на въпроси (т.е. лайв-чат поддръжка), така че хората с въпроси да могат да осъществят контакт и да кажат какво конкретно търсят. Така едновременно ще получите ценна информация от купувачи (какво търсят) и ще им помогнете да направят първите си поръчки при вас. А повечето магазини имат редовни клиенти, когато са доволни!